ekşili köfte

Palu Usulü Ekşili Köfte Tarifi İçin Malzemeler
·         5 tane patlıcan
·         12 tane orta boy dolmalık biber
·         5 tane küçük soğan
·         400 gram yağsız kıyma
·         4 su bardağı köftelik bulgur
·         1. 5 kase tane sumak
·         1 yumurta
·         2 yemek kasığı tuz
Yoğurmak için
·         1 kase su
·         2 parça kemikli et
Palu Usulü Ekşili Köfte Tarifi Yapılışı
Önce tane sumağı 1 litre suya bırakıyoruz ve 2 saat bekletiyoruz. Sonra rengini ve tadını verince sumağı süzüyoruz tencereye. Sumak suyuna 1 tane yumurta kırıp çırpıyoruz. Sonra ocağa bırakıp orta ateşte kaynamaya yakın kalın bir köpük tabakası oluşacaktır. Onu kevgir yardımı ile üstünde o köpük kalmayacak şekilde alıyoruz. Sonra bu suya 1. 5 litre sıcak su ilave ediyoruz kemiği de içine atıp tuzunuda ilave edip kısık ateşte kaynamaya bırakıyoruz. (EKŞİMSİ BİR SU OLACAKTIR EĞER EKŞİYİ FAZLA SEVİYORSANIZ 1 LİTRE SU BIRAKABİLİRSİNİZ)
NOT: YUKARIDA KÖPÜK DİYE BELİRTTİĞİMİZ ASLINDA KEF OLARAK BİLİNİR
Suyu yaptıktan sonra kuru soğanları toprağa gelen kısmından derince kesiyoruz. Kabuklarını soyup kaynayan suda haşlıyoruz. Birbirinden ayrılınca olmuş demektir. Bu arda patlıcan ve biberleri de dolmalık olarak hazırlıyoruz.
KÖFTESİ İÇİN:Kıyma ile bulguru ve tuzu su yardımı ile yoğurarak macun kıvamına getiriyoruz. Sonra köfteyi elimizde bir sıkım alıp biber patlıcan ve soğanın içini dolduruyoruz. Bu işlem malzemeler bitene kadar devam eder. İşlem bitince kaynattığımız sumaklı suyun içine bırakırız ve yarım saat pişiririz. Sonra sebzeleri yumuşayınca ve dolmayı ayırarak pişip pişmediğini anlarsınız. Pişince dolmaları içinden çıkarıp başka bir tencereye alıyoruz. Servis yaparken suyu ile beraber servis edilir yapanlara afiyet olsun:)

Tümü

X